Rozdział VII

Kalibracje — A. Kus, K. Borkowski

(Ostatnia aktualizacja: 1997.05.10)

VII.1  Podstawowe definicje

Moc sygnału szumowego radioastronomowie często wyrażają w równoważnych temperaturach szumowych, gdyż mierzony sygnał swym charakterem nie różni się od szumów generowanych w pomiarowej aparaturze elektronicznej, a te z kolei przyrównuje się do szumów termicznych dostępnych z opornika umieszczonego w temperaturze T.

Zwykły nieobciążony rezystor o oporności R podgrzany do temperatury T (w skali Kelvina) na swych zaciskach generuje napięcie fluktuujące losowo, którego źródłem są chaotyczne ruchy elektronów. Średnią wartość kwadratu tego napięcia w przedziale częstości Δν określa zależność Nyquista (1928):
2> = 4kTRΔνg(ν),
(VII.1)
gdzie k jest stałą Boltzmanna (1,38066·10–23 J/K), zaś mnożnik Plancka ma postać g(ν) = hν/(kT)[ehν/(kT) – 1]–1 i ma wartość bliską jedności w dużym zakresie częstości ν i temperatur T (h jest stałą Plancka: h = 6,62076·10–34 Js). Na dopasowanym obciążeniu urządzenia mierzącego odłoży się tylko połowa fluktuacji napięcia, a więc dostępna moc szumiącego opornika wynosi w przybliżeniu
<( υ

2
) 2
 
> = kTΔν.
(VII.2)
Przybliżenie mnożnika Plancka jednością jest równoważne przybliżeniu Rayleigha-Jeansa prawa Plancka dla promieniowania ciała doskonale czarnego i jest słuszne, gdy hν << kT. Ten warunek przestaje jednak być spełniony dla nazbyt niskich temperatur i zbyt wysokich częstości. Popełniamy już błąd 3,5 % oceniając moc szumów na częstości 22 GHz przy T = 15 K1.

Gęstość widmową σ2/Δν, gdzie σ2 jest wartością średniokwadratową pomiarów napięcia mierzonego sygnału losowego (odpowiadającą wielkości <(υ/2)2>), możemy zatem przyrównać do gęstości sygnału z opornika:  kT . Równoważna temperatura szumowa sygnału wyniesie zatem T = σ2/(kΔν).

Szumom innego pochodzenia także przypisuje się równoważne temperatury szumowe. Tak np. temperatura systemowa, Tsys, odpowiada mocy mierzonej na wyjściu systemu odbiorczego (wraz z anteną, ale zwykle bez znaczącego źródła w jej wiązce). Na Tsys składają się szumy wygenerowane w aparaturze odbiorczej2 (TR), w liniach przesyłowych oraz szumy dochodzące do anteny z otoczenia (Ziemia, atmosfera i tło nieba). Po skierowaniu anteny na kosmiczny obiekt na wyjściu systemów odbiorczych pojawi się pewien przyrost rejestrowanego sygnału spowodowany wzrostem całkowitej mocy o temperaturę antenową, TA.

Kiedy antena ,,patrzy" na źródło rozciągłe, znacząco większe od rozmiarów jej głównej wiązki charakterystyki kierunkowej, wtedy temperatura antenowa jest równa fizycznej temperaturze źródła jeśli owo promieniowanie jest termiczne. Niezależnie jednak od mechanizmu promieniowania źródła mówimy o jego temperaturze jasnościowej, Tb, mierzonej temperaturą antenową. Gdy rozmiary kątowe źródła są mniejsze od wiązki radioteleskopu, mierzona temperatura antenowa jest mniejsza od jasnościowej proporcjonalnie do stosunku kątów bryłowych źródła, Ω, i wiązki anteny,  ΩA = λ2/Aeff , gdzie Aeff jest skuteczną (efektywną) powierzchnią anteny. Jest więc
TA Ω

ΩA
Tb = Ω Aeff

λ2
Tb.
Kąt bryłowy regularnego źródła (Księżyca, planety) można obliczyć znając jego średnicę ρ i odległość od Ziemi R (dane te zawiera poniższa tabela oraz efemerydy opisane w części XII):
Ω = 2π [ 1 –  

1 –  ( ρ

2R
) 2

 
 
 ]  + π ( ρ

2R
) 2

 
 ≈  π

2
( ρ

R
) 2

 
.
(VII.3)

Średnice i temperatury jasnościowe Słońca,
Księżyca i planet (Kraus 1967, Wielebinski 1977?)


Obiekt  Średnica Tb [K]
  ρ [km]  λ = 21 cm λ = 6 cm

Słońce     13 920 000     >100 000     >50 000
Księżyc* 3 476 225–7225–25?
Merkury 4 878400385
Wenus 12 100640700
Mars 6 788230190
Jowisz 141 7002 250
Saturn 120 000260160
Uran 49 000200180
Neptun     50 200130

* Temperatura jasnościowa Księżyca zależy od jego fazy;
podano przybliżoną amplitudę zmian. Maksimum jas-
ności przypada w ok. 3,5 dnia po pełni.

Moc promieniowania źródła niezależną od własności systemu odbiorczego charakteryzuje się wielkością zwaną gęstością strumienia, F, i wyraża w W/(m2Hz). Jest to więc gęstość w sensie widmowym (na Hz) i przestrzennym (na m2). Ten parametr występuje w katalogach radioźródeł dyskretnych (punktowych). Jeśli powierzchnia zbierająca (apertura) anteny wynosi A (w m2), a jej skuteczność η (wielkość bezwymiarowa, 0 ÷ 1), tak że Aeff = ηA, to na każdy herc pasma odbieramy  FAeff/2  watów. Występuje tutaj czynnik 2, gdyż pojedynczą anteną zwykle odbiera się tylko jedną składową polaryzacji sygnału. Jeśli sygnał jest niespolaryzowany (spolaryzowany losowo), to odbieramy połowę całkowitej mocy. Równoważna temperatura antenowa wynosi zatem:
TA  =   Aeff

2k 
F  =   ηA

2k
F.
(VII.4)
Widać stąd, że wygodną charakterystyką systemu jest wielkość  Γ = Aeff/(2k)  nazywana czułością anteny. Czułość mówi o ile przyrasta temperatura antenowa na każdą jednostkę strumienia i wyraża się ją w K/Jy (kelwinach na jański), gdzie Jy = 10–26 W/(m2Hz). Zależy ona przede wszystkim od grawitacyjnych zniekształceń lustra głównego anteny, które są funkcją kąta wysokości (odległości zenitalnej), a w przypadku montażu biegunowego (równikowego) do pewnego stopnia także kąta godzinnego (albo azymutu). Tę zależność zwykle modeluje się wielomianami niskiego (2-go) stopnia.

Bardzo ważną charakterystyką systemu antena-odbiorniki jest tzw.  temperatura systemowa, Tsys, odpowiadająca całkowitej mocy sygnału zapisywanej na wyjściu systemu. Zmienia się ona z powodu niestabilności odbiorników, zmian wielkości sygnału docierającego do anteny z tła nieba i z ziemi przez listki boczne (efekt spillover) oraz, szczególnie na wyższych częstościach, zmian wkładu atmosfery.

Wzór na czułość odbiornika (radiometru) ma postać:
ΔTmin
Tsys




ΔνΔt
. 
(VII.5)
Mówi on, że najmniejszy jeszcze wykrywalny sygnał jest odwrotnie proporcjonalny do pierwiastka kwadratowego z iloczynu szerokości odbieranego pasma częstości (Δν) i czasu integracji (Δt). W praktyce detekcję uważa się za wiarygodną przy sygnale przewyższającym kilkakrotnie (5 – 6 razy) wartość ΔTmin. Czułość radioteleskopu [w Jy] można ocenić z wyrażenia  6ΔTmin/Γ .

Analogiczy wzór dla interferometru korelacyjnego, w którym sygnały szumowe z dwóch anten są mnożone przez siebie (operacja odpowiadająca detekcji kwadratowej) i uśredniane zawiera w liczniku, zamiast temperatury systemowej, średnią geometryczną temperatur systemowych obu teleskopów, √{Tsys1Tsys2}.

Zwykle TA stanowi mały ułamek całkowitej odbieranej mocy. Jeśli ten warunek nie jest spełniony, wówczas dla interferometru korelacyjnego o identycznych systemach odbiorczych i antenowych zachodzi (Crane i Napier 1989):
ΔTmin =  

 TA2+TATsys+Tsys2/2

ΔνΔt
 
.
Przy TA ≈ 0 K, wzór ten redukuje się do podanego wyżej przypadku, tj. do wzoru (VII.5), lecz z dodatkowym czynnikiem 1/√2. Wyraża to wyższą czułość interferometru w stosunku do pojedynczego teleskopu, jednak nie o czynnik 2, jak moglibyśmy się spodziewać po dwukrotnie większej powierzchni zbierającej.

O skuteczności detekcji czy pomiaru decyduje stosunek temperatury antenowej do najmniejszego wykrywalnego sygnału, tj. do ΔTmin, nazywany stosunkiem sygnału do szumu :
μ =   TA

Tsys


 

ΔνΔt
 
.
(VII.6)
W przypadku obserwacji VLBI, w procesie próbkowania sygnału przez terminal traci się całkowicie informację o amplitudzie sygnału (nawet w systemach z próbkowaniem dwubitowym, w których poziomy progów ustawiane są w zależności od wielkości sygnału). Podczas korelacji obserwacji uzyskuje się bezwymiarowe, zespolone współczynniki Cij (i oraz j reprezentują dwie stacje), które można wyrazić przez:
Cij = bVij  

Γi

Tsysi
 Γj

Tsysj
 
,
gdzie Vij jest widzialnością (visibility ) obserwowanego źródła na bazie ij wyrażoną w Jy, a bezwymiarowe b reprezentuje straty na skutek próbkowania.

Znając wartości b oraz temperatur systemowych i czułości anten, z pomiarów Cij można wyznaczyć widzialność Vij.


VII.2  Kalibracja temperatury systemowej

Gdyby odbiorniki były dostatecznie stabilne, za miarę temperatury systemowej możnaby brać moc sygnału na wyjściu odbiorników. Tak jednak nie jest i w praktyce co określony czas na wyznaczony okres na wejście odbiorników podaje się dodatkowe stabilne i szerokopasmowe sygnały szumowe o stałej temperaturze szumowej, Tcal, których wielkość mierzona na wyjściu odbiorników może być miarą ich wzmocnienia. Oznaczając moc wyjściową bez włączonego sygnału kalibracyjnego przez Poff, a przez Pon — z włączoną kalibracją, temperaturę systemową można wyrazić przez:
Tsys = Tcal Poff

Pon– Poff
.
(VII.7)
Aby móc wykorzystywać tę formułę, konieczna jest dobra znajomość wartości Tcal. Można ją wyznaczyć przez włączenie po kolei na wejście źródeł szumów o znanej różnicy w temperaturach (Thot – Tcold):
Tcal = (Thot – Tcold) Pon – Poff

Phot – Pcold
.

W warunkach laboratoryjnych za źródło hot można użyć kawałka absorbującego odbicia materiału i zakrycie nim wejścia do falowodu, który da sygnał o temperaturze otoczenia. Jako źródło cold można wykorzystać ten sam materiał ale nasycony ciekłym azotem. Podobne testy można przeprowadzić na odbiorniku zamontowanym na teleskopie, ale w tym przypadku źródła te muszą zostać umieszczone przed oświetlaczami, co może nastręczać pewne problemy.

Alternatywą powyższych wyznaczeń Tcal może być skierowanie teleskopu na niebo w miejscu bez źródeł (temperatura ok. 2,7 K) i na ziemię (jeśli montaż na to pozwala) albo pobliskie wzgórze, które mają temperaturę otoczenia. Jeśli wiązka anteny jest dostatecznie zwarta, do kalibracji można użyć Księżyca, którego temperatura zależy od jego fazy.

Praktyczne wyznaczenia w oparciu o pomiary przyrostu sygnału na silnych źródłach

W celu określenia temperatury systemowej należy wykonać po kolei niżej wymienione czynności.
  1. Wyznaczyć gęstość strumienia Fν dla środkowej częstości odbieranego pasma ν dla wybranego silnego radioźródła kalibracyjnego (Tau A, Cyg A lub Vir A).

  2. Ustawić antenę na wybrane źródło.

  3. Przestawić antenę zjeżdżając o 1° w azymucie z kierunku źródła i wyznaczyć poziom ,,zera".

  4. Ponownie ustawić antenę na źródło kasując offset w azymucie.

  5. Stopniowo (co jeden decybel) włączać tłumienie w torze odbiorczym, tak aby pokryć cały przyrost wywołany przez promieniowanie radioźródła.

  6. Ustawić tłumik w stanie początkowym.

  7. Wyznaczyć przyrost mocy wyjściowej odbiornika x (w dB) spowodowany obecnością źródła kalibracyjnego.

  8. Korzystając z wyznaczonej wartości czułości anteny Γ wyliczyć wartość temperatury antenowej:
    TA = Γ Fν
    skąd:
    Tsys =   TA

    100.1x – 1
    .


Z wykorzystaniem kalibracyjnej diody szumowej (generatora szumów)

W przypadku użycia terminala VLBI i systemu operacyjnego FS9 wywołać procedurę TSYS, w odpowiednim momencie włączyć i wyłączyć generator szumów, zapisać w dzienniku obserwacyjnym wartości Tsys z poszczególnych kanałów BBC.
Włączyć diodę szumową na ok. 30 s, następnie zmniejszyć o 1 dB tłumienie w torze odbiorczym (we wzmacniaczu częstości pośredniej). Wyznaczyć przyrost sygnału (mocy na wyjściu radiometru total power) w decybelach. Jeśli przyrost ten wynosi np. x dB, to:
Tsys =   Tcal

100.1x – 1
.
Wartość temperatury kalibracyjnej dla danego toru/odbiornika należy odczytać z odpowiedniej dokumentacji.


VII.3  Wyznaczanie czułości anteny

Czułość albo gain anteny, wyrażona w K/Jy, teoretycznie jest proporcjonalna do skutecznej powierzchni zbierającej anteny i wynosi:
Γ [K/Jy] =   ηA

2760
,
gdzie A jest powierzchnią geometryczną wyrażoną w m2, a η skutecznością wykorzystania apertury. W celach kalibracji, Γ musi zostać wyznaczona obserwacyjnie przez pomiar zmiany temperatury systemowej przy przejściu z i na źródło o znanej gęstości strumienia. Wtedy skuteczność wykorzystania powierzchni η można wyznaczyć z powyższego wzoru. Parametr Γ zależy od odległości zenitalnej z. Często (np. w pakiecie AIPS) wyraża się go w postaci:
Γ(z) = Γo(a0 + a1z + a2z2 + a3z3 ...),
gdzie ai są współczynnikami wielomianu, a Γo — absolutną czułością nazywaną DPFU (Degrees Per Flux Unit).

Praktyczne pomiary wartości Γ można wykonywać według następującego schematu:

  1. Wybrać kilka źródeł kalibracyjnych, dla których temperatura antenowa (TA) zawiera się między 3 i 9 K (ok. 25 – 75 Jy). Mogą to być np. radiogalaktyki o stabilnym strumieniu. Wyznaczyć gęstość strumienia Fν dla częstości środka odbieranego pasma, ν.

  2. Ustawić teleskop na wybrane źródło kalibracyjne i odnaleźć pozycję, przy której uzyskuje się maksymalny przyrost sygnału wyjściowego.

  3. Przestawić teleskop poza źródło zjeżdżając w azymucie o 1° i wyznaczyć poziom ,,zerowy" względem przyrostu spowodowanego sygnałem źródła.

  4. Włączyć diodę szumową (Tcal) na około 30 s.

  5. Po wyłączeniu diody ponownie ustawić teleskop na kierunek źródła kalibracyjnego i wyznaczyć różnicę poziomów w jednostkach Tcal, co jest równoznaczne z pomiarem TA (K):
    TA = Tcal Ponsource – Poffsource

    Poncal – Poffcal
    .
    (VII.8)


  6. Obliczyć czułość anteny w K/Jy:  Γ = TA/Fν .

Pomiary dla systemu 6cm dały następującą zależność (w której z wyrażono w stopniach):
Γ(z) = 0,14(1 – 1,0825·10–4z – 8,377·10–7z2 – 5,491·10–8z3).

Wygodnym sposobem zbierania danych kalibracyjnych jest wykorzystanie programu AQUIR należącego do Field Systemu. Program ten cyklicznie przebiega dostarczoną listę źródeł kalibracyjnych obserwując wszystkie te, które są aktualnie nad horyzontem. Każde źródło jest najpierw obserwowane w kilku miejscach wokół nominalnych współrzędnych, a następnie do pomiarów dopasowywany jest offset współrzędnych odpowiadający maksymalnej mocy. Z kolei można wykorzystać program ONOFF do wyznaczenia stosunku mocy we wzorze (VII.8).


Przypisy:

1Ogólniej, jeśli długość fali λ wyrazimy w centymetrach, a temperaturę w kelwinach to błąd oceny mocy jest mniejszy od 1 %, gdy λT > 72. Dla niektórych nowoczesnych interferometrów na fale milimetrowe może być konieczne używanie pełnej formy mnożnika Plancka.
2W praktyce radimetrycznej własności szumowe odbiorników wyraża się nierzadko tzw. liczbą szumową, którą (w decybelach) oblicza się ze wzoru 10 lg(1 + TR/290), gdzie TR oznacza temperaturę fizyczną (w kelwinach) opornika umieszczonego na wejściu idealnie bezszumowego odbiornika powodującą, że na jego wyjściu pojawia się szum o mocy równej szumom własnym danego odbiornika.


File translated from TEX by TTH, version 3.40 on 06 Aug 2003